Dobrý nápad nie je všetko. Robte biznis chytro

Posledné roky vzniká na Slovensku a v Čechách množstvo zaujímavých projektov. Ľudia realizujú svoje sny a často dokonca prechádzajú zo zamestnania na ,,voľnú nohu“. Nové spoločnosti vyrastajú ako huby po daždi a rýchlo sa rozširujú. Na začiatku stačí dobrý nápad a šikovný marketing. Čo však robiť, aby ste si firmu udržali a generovali zisky? 

Dnes sa už dá rozbehnúť ,,vlastný biznis“ pomerne ľahko. Web môžete vytvoriť za pár minút, živnostenský list stojí niekoľko eur, a pokiaľ na začiatok nemáte dostatok financií, môžete skúsiť napríklad crowdfunding (hromadné financovanie), kedy ľudia na váš nápad prispejú vopred. Zostávajú tu však prevádzkové záležitosti, ktoré sa s každým projektom nutne spájajú a ktoré budete musieť zvládnuť…

Čo znamená robiť biznis chytro

,,Biznis musíte robiť chytro, a tým nemám na mysli len prichádzať s dobrými nápadmi, ale predovšetkým firmu a procesy v nej chytro riadiť. Na skvelé nápady možno prídete jednoducho, ale byť dobrým manažérom sa cez noc nenaučíte,” hovorí Ivo Ducheček, muž, ktorý vie o úspešnom riadení firmy svoje.

Či už riadite malú, väčšiu firmu, alebo začínate s vlastným podnikaním úplne od začiatku, musíte sa učiť, ako projekt riadiť. A čím skôr sa to naučíte, tým lepšie. Nemá zmysel to odkladať donekonečna. Nie je to niečo, čo by si človek raz prečítal v učebnici alebo sa naučil na kurze, a vystačil s tým na zvyšok kariéry. Potrebujete konzultovať s odborníkmi, brať do úvahy nové prístupy a skúšať, čo je pre vaše podnikanie to pravé. Možno vaša spoločnosť nebude nikdy obchodovaná na burze, ako napríklad Facebook alebo LinkedIn, ktoré začínali ako projekty o pár ľuďoch a vyšvihli sa závratne vysoko, ale aj tak stojí za to venovať umeniu riadiť firmu náležitý čas a pozornosť.

Úspechu môžete ísť naproti

Ako a kde sa ale naučiť tie správne procesy? Jednoduchý spôsob, ako sa dostať k profesionálom, s ktorými by ste mohli konzultovať svoje postupy a ktorí by vám pomohli hľadať cesty k riadeniu vašej firmy (či už novovzniknutej, alebo dávnejšie založenej), je prihlásiť sa do štúdia niektorého z programu MBA (Master of Business Administration).

MBA k nám prišlo z USA a ponúka praktické štúdium v niekoľkých rôznych oboroch. Celkovo sú však MBA školy koncipované inak, než sme na to na Slovensku a v Čechách zvyknutí. Dôležitým znakom manažérskych programov sú práve odborníci z praxe, ktorí vedú workshopy, semináre a prednášky.

Štúdium managementu na Business Institutu

Jedna z MBA škôl s dobrými referenciami je Business Institut, ktorý riadi práve Ivo Ducheček. ,,Hlási sa k nám stále viacej ľudí. Dnes už môže svoj biznis založiť každý i bez skúseností, v určitej fáze však vždy potrebujete pomôcť. A to na našej škole robíme. Pomáhame. Učíme študentov myslieť prakticky, byť dobrými manažérmi, ale i celkovo úspešnými a spokojnými ľuďmi. Podľa ohlasov od študentov sa nám to darí a z toho mám veľkú radosť. Svojich kľúčových pracovníkov k nám posiela aj množstvo zamestnávateľov. Pochopili, že táto investícia sa im bohato vráti,“ uzatvára riaditeľ Business Institutu.

Pokiaľ by ste sa radi o štúdiu MBA a jeho programoch dozvedeli viac, stačí sa pozrieť na stránky inštitútu. Začať študovať môžete už teraz a vopred si môžete ,,ohmatať“ tiež e-learning – študentskú sekciu, ktorá je na Business Institutu súčasťou štúdia. Tak zbytočne nečakajte a vykročte smerom k ešte úspešnejším zajtrajškom svojho biznisu.

Jak vytvořit dokonalý šatník? Poradíme, kde hledat inspiraci

Jestli-že chceme jít s dobou, měli bychom mít přehled o nejnovějších trendech pro danou sezónu. Jestli-že nejste zrovna módní guru, nezoufejte! Na následujících řádcích si povíme, kde hledat inspiraci, aby byly naše outfity dokonalost sama. Také se podíváme na tzv. must have kousky, které by neměly chybět v našem šatníku a botníku. Čtěte a inspirujte se s námi!

Vznik fotbalu a historické souvislosti

Nejpopulárnějším týmovým sportem na světě je fotbal.

Umění qigong

Umění qigong (v české transkripci čchi-kung) pochází z Číny, kde má velmi dlouhou tradici a mnoho podob. Například již legendární Žlutý císař (Huang Di) vládnoucí v letech 2697–2597 před naším letopočtem se věnoval tzv. pěstování života a dlouhověkosti, tedy i cvičení, které bychom dnes označili jako qigong.