Športy v prírode: na čo si dať pozor
V tomto ročnom období je bežné myslieť na cvičenie, chodenie do posilňovne a naberanie kondície pred začiatkom kúpacej sezóny, čo všetci poznáme ako „operáciu bikiny“. S príchodom pekného počasia sa teda mnohí z nás vyzývajú k vonkajším športom, užívaniu si slnka a prírody, čo má nepochybne veľký prínos pre zdravie nášho tela. Hoci ideálom je cvičiť celý rok, dnes sa dozviete niekoľko tipov, ako športovať vonku a „neumierať“ skúšaním.
Výhody praktizovania outdoorových športov
V prvom rade musíte vedieť, že mnohé štúdie dokazujú, že športovanie pod holým nebom a uprostred prírody zvyšuje hladinu endorfínov, nazývaných aj hormóny šťastia, zlepšuje náladu a vyvoláva zvýšenie sebavedomia, oveľa väčšie ako keď idete. do posilovna. Okrem toho, že sa hodiny slnečného svitu využívajú na športovanie a sú oveľa prospešnejšie, cvičenie vonku je zvyčajne kompletnejšie, pretože na mestských okruhoch dochádza k zmenám smeru a prekážkam, ktoré pomáhajú posilniť a tonizovať všetky svaly, šľachy a kĺby. pohybového aparátu.
Pri cvičení vonku dostáva teplo zo slnečných lúčov aj vitamín D, ktorý je nevyhnutnou živinou pre správne fungovanie imunitného a nervovosvalového systému a tiež pomáha telu lepšie vstrebávať vápnik a posilňovať kosti.
Šport okrem toho, že prináša zdravotné benefity, je aj dobrým zdrojom zábavy, počas stávkovania môžete sledovať šport v aplikácii Bet22. Cvičenie vonku na slnku a obklopené stromami alebo zeleňou má jednoznačne priaznivý vplyv na náladu ľudí, pretože zažívajú pocit uspokojujúce slobody.
10 výhod cvičenia vonku
- Pomáha udržiavať dobré zdravie a fyzickú pohodu.
- Pomáha nám schudnúť alebo udržať si ideálnu váhu.
- Vďaka tomu sa cítime šťastní a plní energie.
- Máme radi kontakt s prírodou.
- Zrýchľuje metabolizmus a pomáha rýchlejšie spaľovať tuky.
- Zvýšte svalový tonus.
- Znižuje alebo stres.
- Pomáha zaspať a zlepšuje kvalitu odpočinku.
- Zlepšiť krvný tlak.
- Je to úplne za darmo!
Existuje široká škála športov, ktoré sa dajú praktizovať vonku, samostatne alebo v spoločnosti, a ktoré sú úplne zadarmo. Tie najbežnejšie, ako je chôdza, bicyklovanie alebo joga, sa dajú cvičiť vonku bez prílišných komplikácií, hoci v posledných rokoch sa objavilo mestské športové hnutie, ktoré povzbudzuje mnohých ľudí k vysoko intenzívnym outdoorovým cvičeniam, ako sú preteky, crossfit alebo TRX, ideálne na cvičenie na mestských okruhoch a obklopené zeleňou.
Výživa pre outdoorové športy
Jedlo je niečo, čo je veľmi dôležité brať do úvahy pri každom cvičení, aj keď by sme mali vedieť, že športovaním vonku pod vplyvom klimatických faktorov, ako je slnko a teplo, bude námaha oveľa väčšia, vylúčime viac tekutín a vy spáli viac kalórií, ako keby sme to robili vo vnútri, preto potrebujeme plnohodnotnú a vyváženú stravu, bohatú na zásadité potraviny, ktoré nám dodajú energiu navyše a samozrejme piť veľa tekutín, pred a počas cvičenia, aby sme naše telo neustále hydratovali.
Aby ste si udržali zdravú a vyváženú stravu, mali by ste do svojho jedálnička zaradiť sacharidy, ktoré poskytujú energiu potrebnú na cvičenie vonku; tuky alebo lipidy, ktoré okrem poskytovania energie vykonávajú ďalšie dôležité funkcie, ako je organická regulácia; alkalizujúce ovocie a zeleninu, ktoré nám pomáhajú zostať dlhšie aktívnymi.
Ak máme v úmysle pravidelne športovať vonku, dôrazne sa odporúča užívať vitamíny a potravinové doplnky bohaté na pre telo nevyhnutné prvky, ako je kolagén nevyhnutný pre správne fungovanie svalov a kĺbov alebo L-karnitín, ktorý pôsobí proti celulitíde, rýchlejšie spaľuje kalórie a podporuje premenu tuku na svalovú hmotu, pričom boje proti cholesterolu a triglyceride. V neposlednom rade by ste pri športe mali piť veľa vody, pretože je hlavnou zložkou ľudského tela a zároveň je nevyhnutná pre niektoré telesné funkcie, ako je vykonávanie dýchacieho procesu alebo kontrola telesnej teploty.
Možné nebezpečenstvo cvičenia na slnku
Pri tréningu na slnku, najmä ak ide o športy s vysokou intenzitou, naše telo vynakladá veľké úsilie, vydáva ešte viac energie a rýchlo vylučuje tekuté a esenciálne minerály. To spôsobuje zvýšenie telesnej teploty, ktoré spolu s dlhodobým pobytom na slnku a vysokými teplotami môže byť pre telo škodlivé, spôsobiť únavu, závraty alebo úpal.
ktoré musíme urobiť, ak sa rozhodneme pre šport vonku.
Je potrebné brať do úvahy aj škody, ktoré môže slnko na našej pokožke spôsobiť, preto je vhodné používať vysoký opaľovací krém, špeciálne určený pre outdoorové športy a odolný voči potu aj v tých najextremnejších podmienkach, čím sa predíde podráždeniu pokožky a popáleniny.. . Okrem opaľovacích krémov existujú aj iné produkty, ktoré môžu pomôcť chrániť citlivé oblasti pokožky, ako sú jazvy alebo jemná bielizeň.
Je dôležité uvedomiť si nebezpečenstvo príliš veľa slnka a tepla, preto tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu zvládnuť slnko a vysoké teploty pri cvičení vonku.
10 tipov na tréning na slnku
- Necvičte uprostred dňa.
- Pi veľa vody.
- Vždy používajte vysoký opaľovací krém, najmä pre športovcov.
- Nosite šiltovku a slnečné okuliare.
- V prípade potreby si robte prestávky.
- Pred začatím cvičenia sa zahrejte a nationite.
- Noste pohodlné, priedušné oblečenie a obuv.
- Dodržujte saudável a vyváženú stavu.
90–120 minút pred cvičením si dajte ľahký obed.
Užite si slnko a prírodu, kým budete fit!
Ak chcete športovať pod holým nebom, na slnku, okrem toho, že poznáte nebezpečenstvá, ktoré môže nadmerné teplo znamenať pre váš organizmus a dodržiavate tieto rady, musíte brať do úvahy aj svoj fyzický a zdravotný stav, pravidelnosť, s akou športujete. a vašej odolnost voči namáhavému cvičeniu. To všetko má vplyv aj na cvičenie vonku, takže ak ešte nie ste fit, už nečakajte a užívajte si slnko a prírodu pri cvičení!